Kúszóáramutak és légközök

Kialakítás, mérés, túlfeszültségvédelmi kategória és a szennyezettségi fok

Kúszóáramutak és légközök

Légközök és kúszóáramutak

A személyek és a rendszer üzemi feszültségekkel szembeni védelme érdekében elkerülhetetlen a légközök és a kúszóáramutak megfelelő felmérése (különösen a berendezés hibás működésének esetére).

Biztonsági okokból és a különböző tanúsítványok (IEC, UL, CSA) megszerzéséhez fontos, hogy fenntartsuk a megfelelő légközöket és kúszóáramutakat. A következőkben további magyarázatokat és információkat talál a légközök és a kúszóáramutak meghatározásával kapcsolatban.

Légköz – a vezető alkatrészek közötti legkisebb távolság levegőben

  • Az IEC szerinti meghatározás: a túlfeszültség-kategória azonosítása
  • A szennyeződés súlyosságának meghatározása
  • A névleges túlfeszültség meghatározása az alábbi brosúra 1. táblázatának megfelelően
  • A minimális kúszóáramút meghatározása az alábbi brosúra 2. táblázatának megfelelően

Kúszóáramút – a vezető alkatrészek közötti legkisebb távolság egy szigetelő anyag felületén

Az IEC szerinti meghatározás:

  • a túlfeszültség-kategória azonosítása
  • A szennyeződés súlyosságának meghatározása
  • A hálózattól függő névleges túlfeszültség meghatározása az alábbi brosúra 3. táblázatának megfelelően
  • A minimális kúszóáramút meghatározása a szennyezés súlyosságának függvényében, az alábbi brosúra 4. táblázatának megfelelően

A légköz méretezésében kritikus névleges lökőfeszültség a vezető túlfeszültség-kategóriájából adódik – a névleges hálózati feszültségből levezetett földfeszültség (minden hálózattípust figyelembe véve).

A minimális légközt (legfeljebb a tengerszint feletti 2000 méteres magasságig) a névleges túlfeszültségből és a szennyeződés súlyosságából lehet meghatározni.

A légköz és a kúszóáramút számításának részleteit a letölthető dokumentumban tekintheti át.

Túlfeszültségvédelmi kategória és a szennyezettségi fok

Túlfeszültségvédelmi kategóriák

Az elektromos komponensek, a vezeték keresztmetszetének, a légközök és kúszóáramutak, valamint a szigetelőanyagok kiválasztásával az elektromos készülékek fejlesztői meghatározhatják, mennyire legyen masszív, illetve érzékeny az elektromos készülék a túlfeszültségcsúcsokkal szemben.

Az elektromos készüléket a DIN EN 60664-1 VDE 0110-1 szabványban leírt 4 túlfeszültségvédelmi kategória (I–IV) egyikéhez jelölik ki. Az I. túlfeszültségvédelmi kategóriába tartozó elektromos készülékek alacsonyabb túlfeszültségnek képesek ellenállni, mint a IV. túlfeszültség kategóriába tartozó elektromos készülékek.

Szennyezés mértéke

Minden szilárd, folyékony vagy gáznemű anyagot szennyezésnek tekintünk, amely csökkenti az elektromos teljesítményt vagy a szigetelés felületi ellenállását. A DIN EN 60664-1 VDE 0110-1 szabvány szerint az alkalmazás során használt elektromos berendezések szennyezésére vagy várható szennyezésére a szennyezettségi fokkéntt utalunk (1–4). A szennyezettségi fok egy számérték, amely a környezet várható szennyezését jelöli, ahol az alacsonyabb érték alacsonyabb várható szennyezést jelent. A szennyezettségi fok az elektromos berendezés légközeinek és kúszóáramutainak méretezésére szolgáló paraméter.

  • 1. szennyezettségi fok: nincs vagy csak enyhe, de nem vezetőképes szennyezés. A szennyeződés nem befolyásol semmit.
  • 2. szennyezettségi fok : nem vezetőképes szennyezés, amely vezetőképessé válhat esetleges kondenzáció (pára) vagy pl.: a kéz izzadása miatt.
  • 3. szennyezettségi fok: Olyan szennyezés, amely vezetőképes vagy kondenzáció hatására vezetőképessé válhat.
  • 4. szennyezettségi fok: vezetőképes por, eső vagy nedvesség.

Letöltések

Tanácsadás és támogatás

Jakab András

Szegmensmenedzser - készülékgyártók, Villamosmérnök