Milyen telepítési utasítások és követelmények érvényesek?

A villám- és túlfeszültségvédelmi megoldásokat kizárólag olyan szakképzett villanyszerelők telepíthetik, helyezhetik üzembe és tarthatják karban, akik ismerik a hazai és nemzetközi jogszabályokat, előírásokat és szabványokat. Figyelembe kell venni többek között a vezetékhosszra, a hatékony védelmi zónákra és a túlfeszültségvédő készülékek biztosítékaira vonatkozó normatív követelményeket.

Alkalmazási területek

A kapcsolószekrény villamos szerelvényei

A túlfeszültségvédő készülékeket mindig oda kell telepíteni, ahol a kábelek belépnek a kapcsolószekrénybe. Ez megakadályozza, hogy interferencia zavarja a kapcsolószekrényt. Ez közvetlenül a kapcsolószekrény elején térül el.

I. típusú villámáramlevezető

Általános szabály, hogy a túlfeszültségvédő készüléket a lehető legközelebb kell telepíteni az elektromos rendszer betáplálási pontjához. A megfelelő SPD beépítésének biztosítania kell a feszültségkorlátozást a szigetelés koordinálással összhangban. Ez védelmet nyújt a telepített leágazó készülékek számára.

  • Az erőteljes interferencia impulzusokat a föld felé vezetik el az I. típusú villámáram-levezetőkön keresztül, közvetlenül a betáplálásnál vagy a főelosztásnál, és a feszültséget 6 kV alá korlátozzák.
  • Az I. típusú levezetőket az elektromos mérőóra elé vagy után kell telepíteni, ha az épület rendelkezik külső villámvédelemmel vagy légvezetékes betáplálással.
  • Az elektromos mérőóra előtt kizárólag kóborárammentes levezetők (LCF = Leakage current free) használata engedélyezett.

II. típusú túlfeszültség-védő levezető

A főelosztótól az alelosztóig terjedő szakasz átütési szilárdsága 4 kV. A túlfeszültség-levezetőt (II. típus) általában az alelosztóba telepítik, ahol a rendszer ott 4 kV alá korlátozza a feszültséget.

  • A II. típusú levezetőket a főelosztóba kell telepíteni, ha az épület nem rendelkezik külső villámvédelemmel, sem légvezetékes betáplálással. Ebben az esetben csak az elektromos mérőóra után engedélyezett a telepítés.

III. típusú túlfeszültség-védő levezető

Az alelosztótól a végberendezésig terjedő szakasz átütési szilárdsága 2,5 kV. A végberendezés túlfeszültség-védelme (III. típus) közvetlenül a védeni kívánt készülék első oldala elé kerül, és a feszültséget 2,5 kV alá korlátozza.

  • Léteznek DIN tartósínre szerelhető megoldások, valamint olyan termékek is, amelyeket közvetlenül az aljzat mögé, a kábelcsatornába lehet telepíteni.

Vezetékcsatlakozás és telepítés

Vezetékcsatlakozás Túlfeszültség-védelem

Minden túlfeszültségvédő készülék rendelkezik egy földelő csatlakozási ponttal. A hozzá tartozó potenciálkiegyenlítő sín földelő vezetékét ehhez a ponthoz kell csatlakoztatni. A földelő vezetéknek a lehető legrövidebbnek kell lennie, a lehető legnagyobb keresztmetszettel, mivel a vezeték minden centimétere növeli a túlfeszültségvédő készülék maradék feszültségét.

  • Ökölszabály: 1 m kábel = 1 kV feszültségesés

Az I. típusú levezetők esetében mindkét földelő csatlakozás sorkapcsát össze kell kötni. Az egyik kábel az épület potenciálkiegyenlítő csatlakozásához, a másik kábel pedig a PE vezetékhez csatlakozik a berendezésen.

Kábelhosszok

Kábelhosszok

Az induktív vezetékellenállás miatt egy tranziens túlfeszültség gyorsan okozhat akár több ezer voltos feszültségesést. Ez annyira rontaná a túlfeszültségvédő készülék tényleges védelmi szintjét, hogy annak alkalmazása ellenére a berendezés vagy a védeni kívánt készülék feszültségállóságát meghaladhatja a feszültség. Legrosszabb esetben a készülék megsérülhet, megsemmisülhet, vagy akár tűz is keletkezhet.

  • Ezért a szabvány előírja, hogy a túlfeszültségvédő készülék csatlakozó vezetékeinek maximális kábelhossza ≤ 0,5 m lehet.
  • A telepítés megvalósítható úgynevezett V-csatlakozással vagy egyágú leágazó huzalozással.

V-huzalozás

  • V-huzalozás

A bejövő és kimenő kábelek közvetlenül a túlfeszültségvédő készülék sorkapcsaihoz csatlkaoznak. Ez V-alakú csatlakozási geometriát eredményez. Ez a módszer minimalizálja a vezetékhosszt, csökkenti a további feszültségeket és az átmeneti ellenállást.

Egyágas huzalozás

  • Egyágas huzalozás

Egy kábel leágazik a fő áramkörből, és közvetlenül a túlfeszültségvédő készülékhez csatlakozik. Ez T-alakú csatlakozási geometriát eredményez. A huzalozás nagyobb interferenciát okozhat, mivel a vezetékhossz nagyobb, és további átmeneti ellenállás is felléphet.

Védett terület

Vezetékhossz a védett területen

A hatékony védelem érdekében a túlfeszültség-védelmet a lehető legközelebb kell telepíteni az elektromos rendszer betáplálási pontjához. A lakóépületek esetében például ez közvetlenül a mérőszekrény alsó bekötési területénél található.

Az épületen belüli potenciális interferencia forrásokat is figyelembe kell venni. Ezekben az esetekben a túlfeszültség-védelmet is a kiváltó készülékhez a lehető legközelebb kell telepíteni.

Vezetékhossz a védett területen

A szabvány (VDE 0100-534) szabályozza a túlfeszültségvédő készülék és a védeni kívánt készülék közötti maximális távolságot (hatékony védelmi tartomány).

  • A kábelek hosszának ≤ 10 m-nek kell lennie (lásd a fenti ábrát).
  • Ha ezt a távolságot nem lehet betartani, akkor még egy további túlfeszültségvédő készüléket kell a lehető legközelebb telepíteni a védeni kívánt készülékhez.

A vezetékek keresztmetszete

A vezetékek keresztmetszete

Általános szabály, hogy a túlfeszültségvédő készülék csatlakozó kábeleihez ugyanazt a kábelkeresztmetszetet kell választani, mint a külső vezetékhez (L1, L2, L3) és a semleges vezetékhez (N).

Az IEC 60364-4-534 (VDE 0100-534) szabványok a táblázatban feltüntetett minimális keresztmetszeteket írják elő I. és II. típusú túlfeszültségvédő készülék esetén.

TípusCsatlakozó vezetékek az SPD és a vezeték közöttCsatlakozó vezetékek az SPD és a fő földelő gyűjtősín vagy a védőföldelés (PE vagy PEN) között
I6 mm2 Cu16 mm2 Cu
II2,5 mm2 Cu6 mm2 Cu

A túlfeszültségvédő készülékek biztosítéka

A túlfeszültségvédő készülék biztosítékának kapcsolási rajza

Normál üzemelés mellett a túlfeszültségvédő készülékek passzív, nem vezető komponensként működnek. Áram flow csak túlfeszültség esetén, vagy a védelmi elemek élettartama végén megy rajtuk keresztül. Ennek érdekében a túlfeszültségvédő készülékeket rövidzárlat vagy túlterhelés ellen túláram-védelmi elemmel (F2) kell ellátni.

  • További védelem (F2) csak akkor szükséges, ha a rendszeren lévő F1 biztosíték névleges értéke nagyobb, mint a túlfeszültségvédő készülék gyártója által megadott maximális áram.
  • Biztosítékokat és megszakítót is lehet használni.
  • Másik megoldásként beépített biztosítékkal rendelkező túlfeszültség-védelmet is lehet alkalmazni.

A biztosítékok névleges áramerőssége

  • A biztosítékok olvadóbetéttel rendelkeznek, amely túlterhelés esetén szétválasztja az összekötést és megszakítja az áramkört.
  • A biztosítékok egyszer használatos komponensek, amelyeket kioldás után ki kell cserélni.
  • Az ábra a biztosítékok viselkedését mutatja be 10/350 μs villám impulzusáram esetén. A villám áramterhelhetősége erősen korlátozott, különösen a kis biztosítékoknál.
  • A biztosítékokat a túlfeszültségvédő készülékhez meghatározott névleges áramerősség figyelembevételével kell kiválasztani. Biztosítani kell, hogy a vezetékvédelem (F2) ténylegesen alkalmas legyen villámáram vezetésére, és a méretekhez a maximális előbiztosítás legyen kiválasztva.

  • A megszakítók (röviden LS kapcsolók) a túlterhelés elleni védelmet egy hőkioldóval, a rövidzárlat elleni védelmet pedig elektromágneses kioldással biztosítják.
  • Kioldás után vissza lehet őket kapcsolni, így többször használhatóak.
  • Megszakítók használata esetén az (Icu) vagy (Icn) értékeknek elég nagynak kell lenniük ahhoz, hogy a villám-/levezetőáramot vezessék (a gG biztosítékhoz hasonlóan), azaz nagyobbnak kell lenniük a Iimp értéknél.
  • A megszakítókkal kapcsolatban további információkat az alkalmazási megjegyzések között található a Letöltések menüpont alatt találhat.

VPU AC I beépített biztosítékkal

  • A további biztosíték (F2) helyet és hosszabb összekötő vezetékeket igényel. Megbízható alternatíva a beépített biztosítékkal rendelkező túlfeszültség-védelem.
  • A tervezés és szerelés egyszerűbbé válik, mert a túlfeszültségvédő készülék elé nincs szükség további előbiztosításra (F2), függetlenül a főbiztosíték F1 névleges értékétől (akár 315 A felett is).
  • A VPU AC F gyártási sorozat felügyelete alatt áll a biztosíték és a túlfeszültségvédő készülék állapota.

Letöltések

Tanácsadás és támogatás

Fajka Géza

Műszaki szakértő