Technikai bravúr egy szűk határidejű projektnél

1,5 millió fotovoltaikus modul 400 hektáron, 143 MWp összteljesítmény, 434 millió eurós beruházás – és mindössze tizenegy hónap a megvalósításra: hosszasan sorolhatnánk még a lenyűgöző adatokat Európa jelenlegi legnagyobb fotovoltaikus létesítményéről, amelyet az EDF épített fel Nancy mellett, Franciaországban.

Technikai bravúr egy szűk határidejű projektnél

Technikai bravúr egy szűk határidejű projektnél

„A projekt követelményeinek teljes átlátása, valamint egyértelmű elképzelések a használandó csatlakozásimegoldások technikai kialakításáról és megvalósításáról: ezek voltak a legfontosabb feltételek, amelyek alapján partnereket kerestünk e fontos projekthez” – magyarázza Vendier és Panico úr a Spie francia mérnöki csapatából. „Pontosan ezek azok a tulajdonságok, amelyek alkalmassá tették a Weidmüllert a projektben való részvételre. A csapat az együttműködés során végig teljes bizalmunkat élvezte, hiszen folyamatosan foglalkoztak az igényeinkkel, és hihetetlen technikai megoldásokat találtak a kielégítésükre.”

Kivételes megoldások egy rekordnagyságú projekthez

1 200 szekunder és 300 primer csatlakozódoboz integrált felügyelettel – ezt a követelményt támasztották a Weidmüllerrel szemben. A napelemes modulok és a teljesítményinverter közé elhelyezett generátor csatlakozódobozai összefogják a megtermelt áramot. Ezek a dobozok optimális összekötő elemként szolgálnak, és lehetővé teszik az olyan nagy léptékű létesítmények hatékony működését, mint amilyen például az EDF projekt.

A Weidmüller számos szabványos konfigurációt kifejlesztett a gyakran felmerülő vevői igények alapján. A Weidmüller ugyanakkor egyéni megoldások megvalósításával is foglalkozik (ez történt ennél a nagy franciaországi projektnél is), amelyeket kifejezetten a nagy méretű létesítmények egyedi felépítéséhez adaptálunk.

A fotovoltaikus modulokra felszerelt szekunder csatlakozódobozok biztosítékokat, leválasztókapcsolót és túlfeszültség-védelmet egyaránt tartalmaznak, és a távoli felügyeletet is lehetővé teszik. A kimeneti feszültségük 712 vagy 760 V, a terhelhetőségük pedig 10–70 A.

Alumínium földkábeleken keresztül kapcsolódnak a primer csatlakozódobozokhoz, amelyek a teljesítményinverterekkel és a transzformátorokkal együtt a helyi szekrényekben kaptak helyet. Mindegyik primer csatlakozódoboz körülbelül 20–26, a rendszerben előtte elhelyezkedő másodlagos csatlakozódobozhoz kapcsolódik, és a stringek áramát mérő modulokkal is fel van szerelve. Ez lehetővé teszi a létesítmény teljesítményének folyamatos optimalizálását.

A bemenő áramot a szekunder csatlakozódobozokhoz vezető tápkábelek a moduláris WDU átvezető sorkapcsokhoz és a WFF csavaros kapcsokhoz kapcsolódnak. Ezek érintkezési területe akár 300 mm² is lehet, működését biztosíték védi. A WDU és a WFF moduláris sorkapcsokon egyenáramú feszültséggel végzett részleges kisülési teszt alapján ezek a termékek az 1 000 V-os egyenáramú alkalmazásokban is használhatók.

A szigetelés vastagsága, valamint a sorkapcsok méretei és további fizikai jellemzői első látásra nem tűnnek megfelelőnek egyenáramú alkalmazásokhoz. A különféle jellemzőket azonban együttesen kell figyelembe venni. Ezért a Weidmüller mindegyik moduláris sorkapcsot külön-külön is tanúsította az ilyen alkalmazásokhoz. A primer csatlakozódobozok kimeneti árama az 1 000 A-t is meghaladhatja. Az egyes elosztók 33 kV-ot továbbítanak a 15 km-re elhelyezkedő kapcsolóállomás felé, amely ezt 63 kV-ra alakítja át, majd betáplálja az RTE-hálózatba.

Fejlesztés és gyártás rekordidő alatt

A felszerelt házak gyártásának beindítása előtt a Weidmüller az EDF által megbízott mérnöki tanácsadói vállalat, az Ingérop specifikációi alapján elkészítette a szekunder és a primer csatlakozódobozok prototípusait. A legfontosabb szempont az volt, hogy a dobozok feleljenek meg az egyenáramra vonatkozó francia előírásoknak és a fotovoltaikus létesítmények telepítésére vonatkozó szabványoknak az UTE C 15 712 útmutatása alapján.

„Az Ingérop specifikációi alapján megalkottunk egy kifejezetten a fotovoltaikus rendszerekhez adaptált generátor-csatlakozódobozt, amelyet ennek megfelelően szereltünk össze és teszteltünk. Ez volt az a pont, amikor óriási hasznát vettük kiterjedt gyakorlati és piaci tapasztalatainknak” – emlékszik vissza a Weidmüller ügyfélfelelőse, Vincent Fiévet.

„Jól ismerjük a francia műszaki előírásokat, ezért az érvényes szabványok előírásait maradéktalanul teljesítő megoldásokat tudtunk kínálni az ügyfeleknek. Prototípusaink ennek köszönhetően sikeresen teljesítették az alkalmazási teszteket.”

A szűk ütemterv betartása érdekében a Weidmüller ezt követően teljes gőzzel beindította a gyártást: 2011 júniusa és novembere között naponta 30 szekunder és 5 primer csatlakozódoboz gördült le a barcelonai gyártósorokról.

„Ahhoz, hogy ilyen rövid idő alatt is elkészülhessen a szükséges gyártási mennyiség, abszolút elkötelezettségre van szükség” – jegyezte meg Vendier és Panico a Spie-től.

„A Weidmüller bizonyította, hogy olyan értékeket kínál ügyfeleinek, amelyek számukra is rendkívül fontosak: szorosan közreműködött a projekt megvalósításában és proaktív módon magára vállalta a szükséges feladatok elvégzését. A Weidmüller munkatársaiban olyan partnerekre találtunk, akik megoldásorientált hozzáállásukkal és realizmusukkal egyaránt lenyűgöztek minket – a feszített tempójú projekteknél az ember pontosan ilyen társra vágyik.”

A Spie mellett az EDF két másik vállalatot, a Clemessyt és az Ineót is bevonta a projekt lebonyolításába. A három vállalat közösen bízta meg a Weidmüllert a körülbelül 1 500 generátor-csatlakozódoboz rekordgyorsaságú megtervezésével, kifejlesztésével és legyártásával – és végül egyformán elégedettek voltak a cég teljesítményével.

Tanácsadás és támogatás

Fajka Géza

Műszaki tanácsadó