A villám- és túlfeszültségvédelem legfőbb feladata az emberek, valamint a magán- és középületek, ipari létesítmények és azok berendezéseinek védelme. Így elkerülhetőek a villámok és a túlfeszültség által okozott károk.
A megbízható villámvédelem megakadályozza a sérülések vagy akár a halálesetek villámcsapás által jelentett kockázatát a saját otthonukban és a középületekben (pl. futballközpontokban vagy kórházakban).
A közvetlen villámcsapás tüzet okozhat az épületekben. A villámvédelem éppen ezért egyre fontosabbá válik, különösen a folyamatiparban és az ATEX zónákban (potenciálisan robbanásveszélyes környezetben).
Minden elektromos és elektronikus készülék károsodhat a túlfeszültség miatt. Ez pénzügyi veszteségekhez, valamint személyes adatok és információk elvesztéséhez vezethet.
Egy gyártóüzem állásideje komoly gazdasági következményekkel járhat. A villám- és túlfeszültségvédelem révén megelőzhetőek a költséges javítások és állásidők.
Az adatok és információk elérhetőségének hiánya például a szállítási szektorban okozhat súlyos problémákat. Jó példa erre a repülőterek irányítótornya és szerverei.
A GDV minden évben közzéteszi villámkár-statisztikáit, amelyek tartalmazzák a káresetek számát és az ezekre kifizetett biztosítási összegeket. 2024-ben a villámok és a túlfeszültség által okozott károk összértéke 350 millió euró volt, 220 000 esetben. A magas átlagos kárérték az épületek és lakóházak egyre fejlettebb műszaki felszereltségével magyarázható.
*Forrás: Gesamtverband der Deutschen Versicherungswirtschaft e.V.; előzetes állapot, 2025. június
A túlfeszültség olyan rendkívül magas feszültség, amely túllépi a névleges feszültség tűréshatárát. Nagyon meredek felfutásúak, és képesek megsérteni vagy akár megsemmisíteni az elektronikai és elektromos berendezések, komponensek szigetelését és működését.
Általában kétféle túlfeszültség-típust különböztetünk meg:
A villámcsapások esetében további megkülönböztetéseket tehetünk az épület szerkezetét érintő közvetlen villámcsapás (S1), az épületszerkezet közelébe csapódó villám (S2), a tápellátási vezetéket érintő villámcsapás (S3), a tápellátási vezeték közelébe csapódó villám (S4).
A kb. 2 km-es körzetben előforduló közvetlen vagy közeli villámcsapások túlfeszültségeket okozhatnak, amelyek az energia-, telefon-, adat- és I&C* vezetékeken keresztül juthatnak be az épületbe. Ezen a kapcsoláson belül a zavaró feszültségek galvanikus, induktív vagy kapacitív módon kapcsolódhatnak a rendszerbe.
Az induktív terhelések kapcsolása, az energiaszolgáltatók kapcsolási műveletei vagy elavult és hibás elektromos berendezések által okozott túlfeszültség azonban sokkal gyakrabban fordul elő, mint a villámcsapás.
*műszerek és vezérlés
A túlfeszültség-védelmi koncepció célja, hogy az esetleges túlfeszültségeket fokozatosan, biztonságos szintre korlátozza. A DIN VDE 0110-1 szabvány szerint az energiaellátás és -elosztás túlfeszültség-védelme három területre oszlik:
A készülék sorkapcsának szigetelő ellenállása 1,5 kV. A villám- és túlfeszültség-levezetők megakadályozzák, hogy az interferencia impulzusok és túlfeszültségek tönkretegyék ezeket.
Fajka Géza
Műszaki szakértő